Něco o Velké Británii

17. července 2012 v 18:22 | Mis ha |  ♥About Britain♥
Anglie

V Anglii byste našli především nížiny, které pokrývají její větší část. Pouze na SZ je hornatější pás. Na JZ země se rozprostírají rozsáhlé plochy mokřin pokryté vřesovišti. Hlavními řekami Anglie jsou Temže, Severn a Humber. Co se týče symbolů - Anglie má jako národní květinu Tudorovskou růži, která je znakem již od Tudorovské dynastie. Růže je zase upomínkou na mír po Válce růží, která probíhala mezi rody Lancasterů a Yorků v 15.stol. Symbolickým zvířetem Anglie jsou Bílý drak a tři lvi, kteří bývají vyobrazeni na anglickém erbu. Tito lvi připomínají velké bojovníka, panovníka Richarda Lví srdce. Symbolickým stromem Anglie je dub, který má reprezentovat sílu a vytrvalost anglického národa. Svatým patronem Anglie je sv. Jiří, jehož smrt bývá připomínána státním svátkem zvaným Den sv. Jiří, který je slaven 23.dubna.Skotsko

Skotsko, které zahrnuje také téměř 800 ostrovů, je pravým opakem Anglie. Větší část (směrem na SZ od tzv. Hraniční prolákliny vysočiny-geologického zlomu skály) zaujímá Skotská vysočina, tzv. Highlands, menší část (směrem na JV) tvoří nížiny. Ve Skotsku se nachází nejvyšší hora Britských ostrovů - Ben Nevis (1 343m) a řada protáhlých jezer zvaných loch. Hlavním městem a politickým centrem Skotska je Edinburgh, který je známý především každoročním uměleckým a kulturním Edinburghským festival, který probíhá od začátku srpna. Národní vlajkou Skotska je vlajka s modrým podkladem a bílým diagonálním křížem. Vlajka má spojitost se Svatým Ondřejem (ang. St.Andrew), jež byl jedním z Apoštolů Ježíšových. Římané v něm viděli nebezpečí, tak se rozhodli jej, stejně jako Krista, ukřižovat. Svatý Ondřej si za poslední přání zvolil ukřižování na odlišném kříži, než byl ukřižován Ježíš, neboť se necítil mu rovný, aby byl ukřižován na stejném. A tak byl ukřižován na úhlopříčném kříži. Pět set let po jeho smrti byly jeho ostatky přeneseny z Řecka. Muž, který ostatky nesl, měl sen, v kterém mu andělé tvrdili, že Ondřej chce být pochován v daleké zemi, na místě, kde bude stát kostel. Dle pověsti dorazil až na místo, jenž se nyní jmenuje po sv. Ondřejovi St. Andrews, na východě Skotska, postavil kostel a pochoval popel. Tato vlajka symbolizuje Ondřejův kříž proti modré obloze. Sv. Ondřej je také svatým patronem Skotska a slaví se státním svátkem 30.listopadu. Národní květinou Skotska je bodlák. Legenda o bodláku hovoří o dánské jízdě, která přijela zaútočit na skotský hrad. Útok měl proběhnout v noci, tiše a nečekaně. Když vojáci začali bosky překonávat vodní příkop, pozdě zjistili, že v něm není voda, ale bodláky. Byli prozrazeni. Národním hrdinou Skotska je William Wallace, kterého určitě znáte z filmu Statečné srdce. Tradičním oděvem je kilt - specifický kroj různých vzorů, podle klanové historie skotských rodů. Kroj je ušit z kárované látky a podle tradice by žádný Skot pod ním neměl mít žádné spodní prádlo.


Wales

Wales je nádherná země zelených údolí, klikatých cest, zemědělských usedlostí v kopcovitém terénu a samotných hor. Většinu území pokrývá Kambrické pohoří s malými jezery a vodopády. Nejvyšší hory Walesu se nacházejí v oblasti zvané Snowdonia. Hlavním správním městem Walesu je Cardiff. Národní vlajka se skládá z červeného draka prince Calwaladera a tudorovských barev - bílé a zelené. Drak, který je součástí národní vlajky, je sám o sobě oblíbeným národním symbolem. Ačkoliv nejstarší doklady o použití tohoto symbolu pochází z 9. století, podle populární legendy byl drak již na standartě krále Artuše. Pórek je také národním symbolem Walesu. Podle legendy poručil svatý David svým velšským vojákům v jedné z bitev konající se v pórkovém poli, aby si na helmy připevnili tuto zeleninu. Pórek potom sloužil jako rozpoznávací znamení vojáků bojující za stejnou stranu. Svatý David je svatým patronem Walesu a slaví se státním svátkem 1.března. Narcis je národní květinou Walesu. Na den svatého Davida se připevňuje na oděv. Královský znak Walesu používá Charles, kníže velšský, jako svůj osobní znak.


Severní Irsko
Severní Irsko je hlavně zemí kopcovitou. Nachází se zde Lough Neagh, nejrozsáhlejší vodní plocha Spojeného království a Irska, která měří 388km2 a řada památek pocházející z období keltů. Hlavním správním městem Severního Irska je Belfast. Národní vlajkou je trikolóra skládající se ze svislých pruhů zelené, bílé a oranžové barvy. V Severním Irsku můžete dokonce najít i obrubníky chodníku namalované těmito barvami. Svatým patronem Severního Irska je sv. Patrik, který je známý hlavně svým státním svátkem Den sv.Patrika 17.března, kdy lidé chodí oblečeni v zeleném, na košilích mají připnuty čtyřlístky a pije se na zeleno obarvené pivo.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tereska Tereska | Web | 17. července 2012 v 19:44 | Reagovat

Jé,ráda spřátelim:)
Jdu si tě zapsat,taky si mě zapiš:)

2 Audrey Audrey | Web | 18. července 2012 v 12:37 | Reagovat

To je dobrý,aspoň jsem se něco dozvěděla :)

3 Tereska Tereska | Web | 18. července 2012 v 19:52 | Reagovat

Skvělej článek!!
V Anglii jsem byla,miluju to tam♥

4 Jana Jana | E-mail | Web | 12. března 2015 v 12:54 | Reagovat

Chtěla bych se do Británie odstěhovat, ale nejprve tam jedu v rámci poznávacího zájezdu, je to zájezd do Velké Británie http://www.redoktravel.cz/poznavaci-zajezdy/28-velka-britanie/vyhledavani/?typy=Pozn%C3%A1vac%C3%AD+z%C3%A1jezdy&lokalita=28

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama